جستار: نظام کارمزدی

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)

نظام های پرداخت


 • سرپرست کل
  سرپرست کل

  در این جستار به مبحث نظام کارمزدی می پردازیم.

  پاسخ

  سرپرست کل
  سرپرست کل

  به نظرم موضوعی که مغفول مانده است این است که از دید رگولاتور نظام کارمزدی برای کسب درآمد نیست. کاربردهای اصلی نظام کارمزدی برای رگولاتور عبارتند از:

  • اصلاح رفتار بازیگران: با نظام کارمزدی جامع می‌توان برخی رفتارهای ناصواب بازیگران را اصلاح کرد. وقتی بازیگری تراکنشی را با حداقل اطلاعات ارسال می‌کند یا اطلاعات ارسالی آن با اطلاعات مرجع مطابقت ندارد، نظام کارمزدی می‌تواند با اعمال جریمه این رفتار را اصلاح کرده و بازیگر را مجبور به رفع نواقص اطلاعاتی کند.
  • توسعه متوازن شبکه: با فرض اینکه شبکه پرداخت حداقل دارای دو طرف صادرکنندگی و پذیرندگی است، با استفاده از نظام کارمزدی می‌توان بازیگران را به حضور در بخش کمتر توسعه یافته نمود. مثلا با افزایش کارمزدها می‌توان بازیگران را به حضور بیشتر در این بخش ترغیب نموده و از ازدحام در حوزه پذیرندگی کاست
  • افزایش کارایی تجهیزات: با استفاده از یک نظام کارمزدی پارامتریک که نرخ کارمزد را به صورت پلکانی براساس تعداد تراکنش‌ها برروی یک ابزار تعیین می‌کند، می‌توان به موضوع اتلاف منابع/تجهیزات در حوزه پذیرندگی/صادرکنندگی خاتمه داد. با اعمال کارمزد بیشتر به فروشندگان بر حسب تعداد تراکنش‌های ارسالی از طریق یک پایانه، می‌توان آن‌ها را ترغیب به تجمیع پایانه‌ها نمود.
  • مدیریت ترافیک شبکه: نظام کارمزدی را باید همچون سیستم عوارض آزاد راه‌ها در شبکه پرداخت باید درنظر گرفت. همانطور که با بیشتر نمودن عوارض در ساعات اوج ترافیک می‌توان توزیع ترافیک را متعادل نمود، در شبکه پرداخت نیز می‌توان با تنظیم کارمزدها، ترافیک پرداخت‌ها را مدیریت نموده و هر گروه از پرداخت‌ها را در مسیر خود هدایت نمود

  حالا سوالی که بوجود می‌آید این است که تا چه حد سیستم‌های موجود توانایی تامین این انتظارات از نظام کارمزدی را دارند؟

جستار: نظام کارمزدی

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
پاسخ به : نظام کارمزدی

شما می توانید از BBCodeها برای قالب بندی محتوایتان استفاده کنید.
اکانت شما نمی تواند از BBCodeهای پیشرفته استفاده کند آن ها قبل از ذخیره از بین می روند.

اطلاعات شما:
طراحی و آماده سازی در سال 2019 و کلیه حقوق وبسایت فینتکپدیا محفوظ می باشد.